3 C
Brno
Čtvrtek, 1 prosince, 2022

Čím oživit starou zahradu? Zkuste skalničky a vodní živel

Redakce doporučuje

Připadá vám vaše zahrada již fádní a okoukaná? Anebo jste koupili starší dům se zahradou, která potřebuje oživení? Nemáte přitom nazbyt finančních prostředků, které byste do zahrady mohli vložit? Možná vás překvapí, že stačí opravdu málo. I minimální oživení může pomoci změnit ráz vaší zahrady a z nevzhledného koutu zeleně vytvořit dokonalý prostor, ve kterém budete chtít trávit volné chvíle.

Vsaďte na vodu

Voda má v zahradě svoje nezastupitelné místo. Přináší do ní uvolnění, krásu, ale také se stává zdrojem života. Vodní plocha zahradního jezírka přiláká zpěvné ptactvo, hmyz, ale i vodní živočichy, jako jsou například ještěrky či žáby. Nemusíte se obávat, že by vám péče o jezírko zabrala spoustu času. Stačí jej zpočátku opravdu dobře založit a později již jen občas drobně zasáhnout, aby se udržela v jezírku biologická rovnováha.

Jak oživit zahradní jezírko?

Velmi oblíbené jsou také nejrůznější fontány a vodotrysky, které na jedné straně prokysličí vodu, což oceníte, pokud v zahradním jezírku budete chtít chovat ryby, na straně druhé přináší do vodního prvku dynamiku, která je velmi důležitá pro rozvíření stagnující energie na zahradě. Nezapomeňte také na vodní rostliny, které přinesou jezírku stín, ale také se budou podílet na eliminaci nežádoucích organických zbytků. Při umístění zahradního jezírka si ale dejte pozor, aby se v jeho bezprostřední blízkosti nenacházely vzrostlé listnaté stromy, které by na jedné straně znečišťovaly hladinu jezírka spadaným listím, na straně druhé by mohly způsobit prorůstáním kořenů díru v jezírkové fólii.

Rostliny hrají na zahradě prim

Dobře si rozvrhněte zóny pro odolné keře, skalničky, ale i zeleninové a květinové záhony a ovocné stromy. Vše by mělo mít svoje místo s ohledem na složení půdu v jednotlivých koutech zahrady. V případě, že budete přemýšlet nad oplocením zahrady, zkuste do něj alespoň částečně zakomponovat živý plot. Rozhodně ale do své zahrady přizvěte trvalky, které budou časem růst a kvést bez potřeby vaší péče. Základem zahrady je ale opečovávaný trávník. Jestliže si s jeho sestřihem dáte práci, případně do něj nasázíte sem tam vhodné cibuloviny, které na jaře nádherně vykvetou, odmění se vám krásným vzhledem a bude také příjemný na dotyk. Vyzkoušeli jste se už projít někdy v bosé trávě?

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články