3.5 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022

Čerstvá zelenina ze zahrady v prosinci? jednoznačně kapusta

Redakce doporučuje

Kapusta, a zejména ten kudrnatý, je ideální na zimní sběr díky své mimořádné otužilosti. Je to tradiční zelenina, již staří Římané pěstovali několik podobných typů, blízkých příbuzných botanického druhu Brassica oleracea.

Jak vypadá?

Tento kapusta netvoří pevnou hlávku, na stonku vyrůstají střídavě uspořádány velké listy. Nejčastěji mají šedozelenou barvu a velmi zkadeřené okraje, vyšlechtěné odrůdy však mohou být zkadeřené mnohem méně a liší se i barvou. Kromě různých odstínů zelené bývají fialové, modrozelené či zbarvené do červena. V závislosti na odrůdě rostliny dorůstají do různé výšky, podle čeho se dělí na nízké (15 až 20 cm), polovysoké (30 až 60 cm) a vysoké (více než 90 cm), přičemž do zahrad jsou vhodnější nižší odrůdy.

Pokud během zimy nestihnete zkonzumovat všechny listy a v předjaří vám v zahradě zůstalo ještě pár rostlin, nevyhazujte je. V druhém roce kapusta sice vykvete, ale právě to je čas na vynikající lahůdku. Mladé výhonky těsně před otevřením prvních poupat jsou šťavnaté a křehké. Můžete je sníst čerstvě utržené za syrova, jemně je podusit na másle nebo povařit v malém množství vody.

Jak jej pěstovat

Je to dvouletá rostlina, v prvním roce vytvoří listy a v druhém roce vyrůstá květní stonek s podobnými květy, jako mají jiné košťáloviny. Pěstuje se ze semen. Třeba je vysít v květnu až červnu přímo na záhon ve sponu 50-60 x 50 cm. Rostlinky pak třeba vyjednotit.

Můžete si také předpěstovat sazenice z březnové setby, které vysaďte v dubnu nebo květnu. Sazenice by měli mít 5 až 8 pravých listů. Při tomto způsobu pěstování získáte silné rostliny, jejichž listy se sklízejí postupně od října během celé zimy.

Vysaďte sazenice kapusty.
Na půdu je kapusta nejméně náročnou košťáloviny, roste téměř v každé půdě. Na podzim se doporučuje přidat do ní chlévský hnůj nebo kompost. Stanoviště by mělo být na přímém slunci, kapusta však snese i polostín. V létě je důležitá pravidelná zálivka a rostliny přivítají provzdušnění a odstraňování plevele půdy.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články