3.5 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022

Do koláče ty nejlepší! TOP odrůd jabloní vhodných na pečení

Redakce doporučuje

Pečete koláče? Připravujete dětskou výživu či lisujete šťávu? Určitě při tom spotřebováváte ty jablka, které pěstujete ve své zahradě, a asi se jen málo zamýšlíte nad tím, zda jsou dány odrůdy na ten který způsob využití opravdu vhodné.

Možná si řeknete, že to pro vás vůbec není důležité, vždyť koláč chutná vždy výborně, zda ho upečete z červených, nebo ze žlutých jablek. Ano, v tomto případě s vámi můžeme částečně souhlasit, ale pokud se rozhodnete vyrobit si jablečnou šťávu, znát výlisnost, čili to, kolik litrů šťávy z dané odrůdy její lisováním získáte, je již zcela praktické. Stejně na sušení jsou lepší aromatické odrůdy, ale abyste dosáhli opravdu křupavý výsledek, musíte umět vystihnout i správný čas jejich sběru.

Do koláčů

Přestože kvalitní jablečný koláč připravíte prakticky z jakékoliv odrůdy, oblíbené jablečné pijte chutná nejlépe ze sladkých plodů ‚Topaz‘, ‚Rubinola‘, ‚Golden Deilicious‘, ‚Gala‘, ‚Fuji‘ a dalších. Výborný, mírně kyselkavý koláč však napeče iz jablek ‚Braeburn‘, ‚pinů‘ a ‚Idared‘. Správná hospodyně ví, že ačkoli letní odrůdy do koláčů až tak vhodné nejsou, výborně se hodí na přípravu čerstvého jablečného kompotu s hřebíčkem a se skořicí.

A protože se dužina letních jablek velmi snadno rozváří, tyto odrůdy jsou vynikající i na přípravu různých nepečených dezertů či dětské výživy. Světlou výjimkou je stará letní, výrazně nakyslá odrůda ‚Borovinka‘, která se kdysi upřednostňovala při pečení štrúdl, z čehož vyplývá její lidové pojmenování štrúdľovka.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články