3 C
Brno
Čtvrtek, 1 prosince, 2022

Tepelné čerpadlo země — voda vám dá svobodu a nezávislost

Redakce doporučuje

Tepelné čerpadlo země — voda vám dá svobodu a nezávislost

Tepelná čerpadla dávají, v dnešní době turbulentních změn a strmého růstu cen energií, čím dál větší smysl, jakožto primární zdroj energie k vytápění, přípravě teplé vody, ohřevu bazénu, ale i chlazení. Konkrétně tepelná čerpadla země – voda, která jsou daleko méně náročná na spotřebu elektrické energie než častěji využívaný systém vzduchových tepelných čerpadel. Na obranu tohoto řešení je vyšší spotřeba energie, hlučnost a znatelně menší životnost vyvážena nižšími pořizovacími náklady, které mnoho stavebníků přesvědčí. Vývoj cen energií ale i legislativních požadavků PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy) konkrétně od roku 2022 směřuje však směrem k nejefektivnějším zdrojům, jakým zemní tepelná čerpadla jsou.

Není tedy divu, že mnoho majitelů domů čím dál častěji na tento zdroj vytápění a chlazení přechází. Zemní tepelná čerpadla (dále jen TČ) navíc umí v letních měsících i velmi efektivně klimatizovat. Při využití pasivního chlazení neplatíte za příjemné vychlazení prostoru takřka nic. Všanc TČ země – voda svědčí i současná dotační politika státu. Zájemci mají možnost využít dotačního programu Nová zelená úsporám 2021.

Tepelné čerpadlo do starého domu

TČ není vhodné pouze pro novostavby, kde je dobré s ním počítat už v samotném projektu. Svou službu odvede i u stávajících budov. Je možné ho instalovat místo starého doslouživšího kotle, nebo ideálně použít hybridní zapojení tepelného čerpadla s jiným záložním zdrojem energie (tzv. bivalentní vytápění), kterým v tomto případě může být právě plynový kotel. Ve starších objektech dokonce ŤC odvedou větší službu než u novostaveb, jelikož náklady na spotřebu energií jsou vysoké a jejich úspora je tak více než namístě.

A jaké jsou možnosti?

Neplaťte přemrštěné částky monopolním dodavatelům energií. Nebuďte odkázáni na dodavatelé, kteří vás mohou nechat na začátku topné sezony na holičkách, jak se to nedávno stalo. Dopřejte si komfort a netopte složitě uhlím nebo dřevem. Šetřete svou peněženku a životní prostředí — myslete na budoucí generace — zvažte tepelné čerpadlo!

Zemní TČ využívají sluneční a geotermální energii akumulovanou v zemi, ve spodní i povrchové vodě. Tato stále se obnovující energie je prakticky nevyčerpatelným zdrojem tepla, za který se nic neplatí. O tom, jaký systém TČ země / voda je pro váš objekt vhodný, rozhoduje zejména lokalita a velikost vašeho pozemku. V závislosti na tom pak máte na výběr hned několik možností jímání energie. První jsou geotermální vrty, které jsou na výši investice asi nejnáročnější. Zato se ale jedná o vysoce efektivní zdroj, který vám bude sloužit v podstatě nadosmrti. Další možností jsou zemní plošné kolektory. Jde o poznání nižší investici než vrty. Je ale potřeba mít v blízkosti domu nezastavený dostatečně velký pozemek a počítat s poměrně rozsáhlým zásahem co do zemních prací. Pro rekonstrukce, s krásnou zahradou od architektů to není to pravé ořechové, pro novostavbu s plánovanými zemními úpravami kolem domu ideální efektivní řešení… Nicméně možností je více. Můžete odebírat energii z vodní plochy, nebo si pořídit tzv. geotermální energetické koše, které jsou jakýmsi kompromisem mezi kolektory a vrty.

V případě, že si nejste jisti, zdali jsou TČ země – voda vhodná pro váš dům, nebo vás zajímá jen přibližná cena celého systému, tak se neváhejte obrátit na odborníky, kteří se daným oborem denně zabývají. Ti vám jistě rádi poradí. Vsaďte na budoucnost! Budoucnost je v zemi!

Realizace zemního kolektoru

Zavádění sondy do vrtu

Energie z vodní plochy

Tepelná čerpadla země / voda vytápí i klimatizují

Tepelné čerpadlo s kolektorem

Tepelné čerpadlo s vrty

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články