3 C
Brno
Čtvrtek, 1 prosince, 2022

Elegantní a nenápadné dveře? Vyberte si moderní posuvné systémy do stavebního pouzdra

Redakce doporučuje

Jaké dveře vybrat, když chcete, aby úspora místa byla co největší? Základním předpokladem úspěchu je výběr takové varianty, která bude skvěle vypadat, nabídne dlouhou životnost, a ještě ke všemu ušetří místo okolo. Všechny tyto faktory splňují moderní dřevěné dveře ve stavebním pouzdru. Kam jsou vhodné, na co si dát pozor při výběru a jak můžete takové dveře snadno sladit s interiérem? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Odolné a krásné dveře z masivu

Při výběru nových interiérových dveří je jedním z důležitých bodů rozhodnutí, jaký materiál zvolíte. V dnešní nabídce najdete nejrůznější umělé plasty, které sice mohou mít své výhody a přednosti, ale z dlouhodobého hlediska si nezadají s poctivými dřevěnými dveřmi. Ty mají svou dlouhou tradici a díky dnešním možnostem lepšího zpracování nabídnou i zlepšení některých vlastností, jako je například schopnost izolace. Kvalitní dveře z masivu jsou navíc při správné péči skoro až nezničitelné, takže svou životností vydrží klidně až několik desítek let. U specializované firmy si můžete kromě základních variant vybrat i pěkné designové kousky, které perfektně sladíte víceméně s jakýmkoliv druhem interiéru. O důvod víc, proč vzít dřevěné dveře do užšího výběru.

Když se podíváte na pestrou nabídku specializovaného výrobce a prodejce, zjistíte, že dveře z masivu mohou mít opravdu mnoho podob. Základní variantou jsou plné dveře. O něco modernější verzí, kdy získáte prvek pro prosvětlení dalšího pokoje, jsou dveře s prosklenými částmi. Ty mohou být menší, ale může jich být více, nebo se může jednat o dveře s velkými skleněnými plochami. I ty si zachovají přednosti dřevěného materiálu, který tvoří hlavní kostru, ale kromě toho nabídnou i příležitost, jak dostat více světla například do chodby. Samotné sklo nebývá přímo průhledné, ale mléčné či jemně zakalené, aby dovnitř pronikalo víceméně jen světlo.

Hlavní výhody dřevěných dveří

Kromě základních výhod dřevěných dveří, kam patří dlouhá životnost a poměrně snadná údržba, patří i široké možnosti přizpůsobení. Klasické smrkové dřevo má světlou barvu, takže se s výsledným vzhledem dveří dá velmi dobře pracovat. V praxi to znamená, že mohou mít smrkové dveře víceméně jakoukoliv barvu. Pomocí vrchního laku nebo lazury navíc podpoříte jejich dlouhou životnost v optimálním stavu. Jednou za čas je dobré nátěr obnovit, aby si dveře uchovaly svůj vzhled a prodloužila se tak jejich životnost. Tato údržba však není nijak složitá a ve výsledku vyjdou takové dveře o poznání lépe v porovnání s plastovými, které je po čase nutné kompletně vyměnit. Má to svůj důvod, proč jsou ve starších budovách a chatách či chalupách právě dveře ze dřeva. Jejich životnost je totiž opravdu obdivuhodná a hlavně mnoha léty důkladně prověřená.

Kvalitní dřevěné dveře navíc nabídnou hned několik různých způsobů montáže. Dají se nainstalovat do původních kovových zárubní, nebo je možná kompletní rekonstrukce, kdy si k novým dveřím pořídíte také zbrusu nové zárubně. Ty mohou být obložkové nebo rámové podle toho, co se vám více hodí a jakou tloušťku mají jednotlivé stěny. Třetí možností zabudování nových smrkových dveří je instalace do stavebního pouzdra. Výsledkem jsou krásné posuvné dveře s velmi nenápadným vzhledem. Snadno je tak umístíte i do méně prostorného interiéru. Taková stavební úprava je o něco větší, ale není problém nainstalovat pouzdro i do sádrokartonu. Z toho důvodu jde o oblíbenou variantu v rámci rekonstrukce i výstavby nového domu.

Jak vypadají stavební pouzdra

A co jsou to vlastně ta stavební pouzdra? Jde o způsob, jak dveře elegantně dostat do prostoru, kde nechcete zbytečně zabírat místo pro klasické otevírání křídlových dveří. Stavební pouzdro může být jednokřídlové u dvoukřídlé pro větší dveře. Jde o mechanismus, kdy se dveře zasouvají jakoby přímo dovnitř stěny. Výsledkem tak je minimalistický a elegantní dojem z celé realizace. Rozhodně tak jde o variantu vhodnou do moderně laděného interiéru. Pokud jsou totiž stavební pouzdra například v bílé barvě stejně jako okolní stěny, jsou v zásadě téměř neviditelná.

Aby bylo možné získat opravdu ucelený vzhled, kde je hlavní výhodou nenápadnost celého ukotvení dveří, zvolte takovou barevnou variantu, která co nejlépe splyne s okolní zdí. Problémem však nejsou ani více kontrastní zárubně u stavebního pouzdra. Ty mohou pomoci lépe ohraničit prostor dveří a výsledek bude sázet především na funkčnost celého konceptu, kdy se dveře zasouvají dovnitř do stěny a pomáhají tak zbytečně neubírat prostor v jejich okolí. Do něj tak směle můžete umístit například dekorace nebo poličky. A to je obzvlášť vhodné v menších prostorech, kde se počítá každý ušetřený centimetr navíc.

Kam se pouzdra pro posuvné dveře hodí a na co myslet při jejich realizaci?

A kam se takové pouzdro pro posuvné dveře vlastně hodí? Správnou odpovědí je, že víceméně kamkoliv. Opravdu široké možnosti realizace umožnují instalaci do tlustšího dřeva i tenkého sádrokartonu.

Při výběru nových dveří se zamyslete nad tím, jaké by měly mít rozměry. Také si promyslete, na kterou stranu se budou posouvat, protože tím směrem bude nutné vytvořit stavební pouzdro. Samotnou instalaci je dobré přenechat profesionálům, kteří to díky bohatým zkušenostem dokážou opravdu rychle. Mnohdy tak vytvoření stavebního pouzdra trvá podobně dlouho jako instalace nových zárubní.

Při výběru ideální varianty promyslete požadovanou barvu a nezapomeňte vybrat ty nejlepší dveře z masivu, které se do pouzdra vsadí. K nim budete dále potřebovat také kvalitní kování, jehož vzhled by měl korespondovat se zbytkem interiéru. To naštěstí nebývá díky opravdu široké nabídce žádný problém. Dopředu si také promyslete, jestli budete měnit všechny dveře, nebo jenom některé. V rámci rozsáhlejších stavebních úprav je dobré vzít to opravdu od podlahy a vyřešit všechny dveře najednou. Získáte tak jednotný vzhled i ladění, aby byl estetický dojem co možná nejlepší.

Při promýšlení, jak by měly takové nové dveře vlastně vypadat, nezapomeňte i na výběr kvalitní a prověřené společnosti, která vám s tím pomůže. V ideálním případě zvolte takovou firmu, která nabízí výrobky z poctivé české výroby, kdy máte jistotu provedení do nejmenšího detailu. V rámci objednávky uveďte všechny možné detaily, a když si nebudete s něčím jistí, raději se poraďte. Je totiž lepší nechat si doporučit takové řešení, které bude perfektně odpovídat technickým parametrům vašeho bytu. Přeci jenom jde o určitou formu investice, od které očekáváte kvalitní a dobře zhotovený výsledek s dlouhou životností. Když to všechno správně zvládnete, nebudete se o dveře muset nijak zvlášť starat klidně až desítky let.

Větší stavební úprava, která se rozhodně vyplatí

Instalace dveří do stavebního pouzdra se na první pohled jeví jako obtížnější řešení. V porovnání s nákupem dveří, které můžete rovnou vsadit do stávajících zárubní možné jde o komplikaci navíc. Pokud to ale s rekonstrukcí myslíte opravdu vážně, je dobré věnovat více úsilí právě i výběru nových zárubní. A ty nemusí být klasické, ale ve formě elegantního stavebního pouzdra. To je možné využít u klasického zdiva, ale i pro sádrokarton. Při výběru správné varianty se navíc dostanete na takové parametry, kdy stavební pouzdro splňuje nároky na nosnost a funkční vlastnosti srovnatelné se samotnou zdí. Opravdu ve většině případů tak je instalace možná a ve výsledku i žádoucí, protože takové dveře jsou investicí, která se rozhodně vyplatí z pohledu estetického i funkčního využívání interiéru. Jistě není žádným překvapením, že jde o možnost, kterou můžete využít v rámci bytu, ale i rodinného domu. Elegantní dveře se stavebním pouzdrem mohou být třeba i vchodem do garáže.

Kromě základních variant je možné vymyslet taková řešení, která naplno využijí potenciál stavebního pouzdra. To v praxi znamená například umístění certifikovaného vedení elektřiny, což se může hodit pro přidání vypínačů, osvětlení, zásuvek a podobně. Díky tomu získáte nenápadný prostor pro vedení elektřiny, takže ušetříte další lišty a prvky, které by zbytečně rušily jinak elegantní a čistý dojem. Kromě toho může být přítomný i kanálek pro vedení internetového nebo telefonního kabelu, aby bylo možné splnit vysoké nároky moderní domácnosti na kvalitu používaných technologií. Výběr kvalitních dveří ve stavebním pouzdru zkrátka přináší samé výhody a rozšiřuje možnosti, jak vyřešit i další nedostatky a drobnosti v rámci zakomponování důležitých nezbytností do interiéru.

Elegantní vzhled a úspora místa

Za podrobnější rozbor rozhodně stojí dvě nejdůležitější přednosti dřevěných dveří ve stavebním pouzdru. Elegantní vzhled umožňuje využít maximum prostoru v těsné blízkosti dveří. Ze své podstaty otevírání a následného zajíždění do pouzdra posuvné dveře ušetří až celých 1,7 metrů čtverečních prostoru. A to je hlavně v menších bytech opravdu k nezaplacení. Opravdu nenápadné jsou především dveře z kolekce Syntesis line, kde jsou stavební pouzdra bezobložková, takže opravdu nejsou vidět a výsledkem jsou maximálně čisté linie takových dveří.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články