3 C
Brno
Čtvrtek, 1 prosince, 2022

Jaký vliv má pandemie na realitní trh v ČR?

Redakce doporučuje

Že pandemie koronaviru utlumí vysoké ceny na trhu s nemovitostmi, očekávali mnozí. Ceny bytů a domů měly klesnout, lidé měli mít potíže splácet hypotéky a nájmy. Tyto předpovědi se zatím nenaplnily. Ani Covid-19 neochladil už tak přehřátý realitní trh. Jaký by měl být vývoj realitního trhu v roce 2022?

Pomalá výstavba už několik let ovlivňuje cenu bytů. V roce 2021 jich bylo nedostatek, ale zájem o hypotéky dosáhl svého maxima. Koncem roku zasáhla do trhu s nemovitostmi Česká národní banka zvyšováním úrokových sazeb. Důvodem bylo mimo jiné nadhodnocení ceny bytů až o 30 %.

Vývoj trhu s nemovitostmi v roce 2022

Jaký vývoj čeká realitní v ČR? S poklesem cen nepočítejte.

Ceny bytů a nájmů

Podle všeho se růst cen nemovitostí zpomalí, ale ne výrazně. Růst by měl zpomalit v druhé polovině roku 2022, a to kvůli vysokým úrokovým sazbám a s tím spojeným poklesem zájmu kupujících. Strmý pokles cen ale nečekejte. Výstavba novostaveb je prodražená kvůli zdražování pracovní síly i materiálů, kterých je nedostatek. Tyto faktory se pak promítají do vyšších cen nemovitostí.

Nabídka nepředčí poptávku ani v tomto roce. Projekty jsou vyprodané, i když jsou zatím jen na papíře, a zdlouhavé procesy k získání stavebního povolení přetrvávají. Je pravděpodobné, že bude přibývat nájemníků, protože dosáhnout na vlastní bydlení bude složité. Zájemci by buď museli zaplatit vyšší cenu, nebo se přeorientovat na nájemní bydlení. Nájemníci si tak připlatí, protože ceny nájmů se zvyšují společně s cenami nemovitostí a energií.

Ceny stavebních pozemků

Růst cen bytů a domů souvisí i s růstem cen stavebních pozemků. Ty během posledních let rostly strmě a jejich růst bude pokračovat i v roce 2022. Opět ale ne tak výrazně, jak tomu bylo minulý rok. Roli hraje růst sazeb u hypoték, které odradí spoustu zájemců.

Drahé hypotéky

Minulý rok banky poskytly nejvíce hypoték od roku 2016. Úrokové sazby se pohybovaly na minimálních hodnotách, ale to se koncem roku změnilo. Úrokové sazby se postupně u všech bank přesunuly ke 4 % a v tomto roce se očekává, že hypotéky pořídíte i s 5% úrokem.

Zdražování hypoték také přispěje ke zpomalení růstu cen nemovitostí, protože o ně kvůli vysokým úrokovým sazbám opadne zájem. Dopad to bude mít i na prodejce nemovitostí, kterým se může prodloužit doba prodeje.

Budoucnost realitního trhu

Vývoj v oblasti trhu s nemovitostmi nejde snadno předvídat. Vzpomeňte si, co se očekávalo na začátku pandemie –⁠ pokles cen nemovitostí nenastal. Tento rok tomu pravděpodobně nebude jinak, jen růst nebude tak dynamický jako v předchozích letech.


- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články