0 C
Brno
Středa, 30 listopadu, 2022

Vlhké léto přeje plísním v místnostech, řešením je odtahový ventilátor

Redakce doporučuje

Vlhkost a omezené větrání způsobuje v bytech kondenzaci páry, to je také důvod, proč se na zdech nebo oknech, za nábytkem nebo v hůře dostupných rozích vyskytují plísně a houby. Výtrusy neboli spory hub způsobují znečištění vzduchu uvnitř místností, ale mají také dopady na zdraví obyvatel. Způsobují totiž vážné alergické reakce, vedou k zánětlivým respiračním nebo mykotickým onemocněním. Pouhé větrání pomocí oken nestačí, vhodným řešením pro všechny typy místností je však odtahový ventilátor.

Odtahový ventilátor zbaví vlhkosti i těžkého vzduchu

Těžký vzduch spolu s vysokou vlhkostí je typický pro menší byty v činžácích nebo panelácích, ale nevyhýbá se ani rodinným domům. Tím spíše v období jako je letos v létě, kdy se vyskytuje nadměrné množství srážek po celé republice. Jedinečným řešením je odtahový ventilátor, který slouží k odsávání vlhkého a znečištěného vzduchu z místnosti ven, nadto lze toto zařízení osadit důmyslnými čidly, která spustí odsávání při vyšší koncentraci páry nebo pachů v dané místnosti. V koupelně se účinné senzory spustí při zvýšené vlhkosti při sprchování nebo koupání, v kuchyni naopak při přípravě pokrmů.

Snadné používání ve všech typech staveb

Odtahový ventilátor spustí odvětrávání automaticky s pomocí čidel, v koupelně lze použít také světelný senzor, který funguje při rozsvícení na toaletě nebo v komoře. Kromě toho lze jednotlivé typy ovládat vzdáleně pomocí chytrého telefonu, všechny typy pak mohou být vybaveny funkcí časového doběhu. Použití je navíc vhodné ve všech typech staveb včetně historických nebo novostaveb, především tam, kde se vyskytuje zvýšená vlhkost nebo se již v minulosti objevila plíseň. Zatímco v panelácích nebo činžácích se výpary a vlhký vzduch vyvádí skrze stoupačky, u domů je možné přímé odvádění ven.

Instalace zapuštěním do zdi

U odtahových ventilátorů se není třeba obávat narušení vzhledu místnosti, instalují se zapuštěním do zdí, stropu nebo sádrokartonu, přičemž jsou v neutrálním bílém provedení. Určité typy jsou včetně stavební průchodky se zpětnou klapkou a venkovním nerezovým krytem. Zařízení potřebuje připojení k elektrické síti, má velmi šetrný provoz. K instalaci nejsou potřeba zásadní stavební zásahy. Kdy instalovat? Nejvhodnější čas je právě teď, protože mykotoxiny ohrožují děti, alergiky i lidi s chronickými plicními chorobami neustále.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články