4.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022

Jak důstojně oslavit lásku na sv. Valentýna

Redakce doporučuje

Den svatého Valentýna alias Valentýn je svátek, který má tradici primárně v anglosaských zemích. Začíná však v posledních letech pozvolna pronikat i k nám.


Odkud do Čech přišel patron zamilovaných


Někteří považují den sv. Valentýna za symbol komerce. Jiní v něm vidí romantický svátek zamilovaných. Soudobí historikové se kloní k názoru, že tento svátek byl zřejmě odvozen od svátku lupercalia, který se slavil ve starověkém Římě.

Podstata oslav byla jednoduchá: Do urny se vložily lístečky se jmény děvčat, které se posléze losovaly. Dotyčná vylosovaná slečna se pak jednoduše měla stát milou mladíka, který si papírek s jejím jménem vytáhl.

Další historikové jsou však toho názoru, že oním Valentýnem byla konkrétní osobnost, snad biskup z Terni, který žil ve 3. století. O koho však přesně šlo, to dodnes nevíme, prameny, které se valentýnský příběh snaží rozplést, pravděpodobně směšují život vícero osobností.

Řada zvyků ovšem nesporně souvisí přímo se životem světce, který je dnes považován za patrona zamilovaných. Jde například o darování květin.

Popularita svátku, během něhož si páry dokazují svou náklonnost, přitom není ryze novodobá. Hojně se slavilo už ve středověku a například první doložitelná valentýnka pochází již z roku 1415, kdy ji své choti poslal mladý francouzský vévoda Karel Orleánský.


Oslavy svatého Valentýna dnes


Faktem nicméně je, že z pohledu našince je Valentýn do značné míry obyčej cizorodý, neboť většina zvyků má domov ve Velké Británii. Velmi mohutné oslavy se pořádají i v USA.

To však neznamená, že bychom si v tuzemsku oslav nevšímali. I v našich zeměpisných šířkách je již rozšířeno darování drobných pozorností. Napilno mají každým rokem v květinářství, řada mužů se spoléhá i na darování šperků.

Společně s valentýnkou od srdce patří šperky k tradičním součástem nejrůznějších oslav a tento den není výjimkou. Mezi zlatými a stříbrnými šperky si ten vyvolený pro své srdce najde prakticky každá žena. Zlaté šperky jsou elegantní a luxusní, jejich stříbrné protějšky naproti tomu působí velice moderně. Chcete-li k Valentýnu darovat jedinečné překvapení, představuje šperk volbu, jíž nemůžete zklamat. Více informací o tomto krásném svátku se dozvíte v článku o Valenýnu na našem blogu.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články