2 C
Prague
Čtvrtek, 20 ledna, 2022

Jak se zbavit much?

Redakce doporučuje

Otravné mouchy dokážou svým zběsilým poletováním v místnosti znepříjemnit každou chvíli. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak se jich efektivně zbavit. Ať už vás trápí přemnožené mouchy v bytě nebo venku na terase, můžete proti nim bojovat velmi efektivně.

Sítě do oken jako účinná prevence much v domě

Úplně nejlepším způsobem, jak se zbavit much v domě, je umístění sítí do všech oken, které běžně otevíráte. Sítě do oken dnes nestojí všechny peníze, jejich instalace je snadná a rozhodně se vyplatí. Sice vám to sebere trošku času a energie, ale spočítali jste někdy, kolik času trávíte naháněním much s plácačkou v ruce?

Zastaralé mucholapky, moderní elektrické lapače hmyzu nebo odpařovače do zásuvky

Dalším ze způsobů, jak na přemnožené mouchy venku i uvnitř, jsou mucholapky. Protože jsou však mucholapky zastaralé, esteticky odpudivé a nepříjemně lepivé, doporučujeme je spíše na chaty. Stejně dobrou práci při odstraňování much zvládnou elektrické lapače hmyzu a odpařovače do zásuvky, které do moderního interiéru zapadnou mnohem lépe. 

Elektrické lapače hmyzu lákají mouchy na světlo žárovky a likvidují je následným elektrickým výbojem. Usmrcený hmyz padá na sběrný tác lapače, který můžete kdykoliv vyčistit.

Na otázku jak se zbavit much v bytě dokážou velmi dobře odpovědět také odpařovače do zásuvky. Obsahují účinnou látku, která se odpařuje do místnosti. Mouchám nevoní a kromě much funguje většinou i na komáry a další otravný hmyz. Nevýhodou je docela vysoká cena a nutnost častého dokupování náplní. Jedna náplň při 24hodinovém využití vydrží zhruba jen 10 dní.

Mouchy odradí přírodní vůně

Avšak ne všichni uživatelé domů a bytů chtějí v interiéru inhalovat chemické látky, které je sice zbaví much, ale rozhodně nejsou zdravotním přínosem. Z tohoto důvodu nejsou vhodné ani spreje proti mouchám, které mouchy sice zahubí, ale zamoří váš dům jedovatou chemickou látkou.

Vystačit si naštěstí můžete s přírodními látkami, které člověku voní nebo přinejmenším nevadí a na mouchy zabírají. Mezi ně patří například ocet (můžete jím potřít rám oken uvnitř i venku), šalvěj, levandule, muškáty, afrikány, bazalka, máta nebo hřebíček. Tyto účinné rostliny můžete pěstovat v květináči, nebo z nich použít éterický olej do vonné svíčky.

O přemnožené mouchy se postarají i masožravé rostliny

Abyste nemuseli řešit přemnožené mouchy v bytě či kdekoliv jinde, je důležité, abyste jim neservírovali zbytky potravin na stříbrném podnosu. Jakmile totiž moucha objeví nějakou potravu, naklade do ní vajíčka a je z toho líheň much jako vyšitá. Potraviny i jejich zbytky proto nenechávejte bez zakrytí, zvolte koš s víkem a do popelnice zbytky házejte pouze zabalené v odpadkovém sáčku. 

Kvůli otravným mouchám se také vyplatí na okně pěstovat masožravé rostliny. Masožravé rostliny lákají hmyz na svou vůni. Jakmile na masožravku sedne moucha, rostlina už ji ze své pasti nepustí.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články