3 C
Brno
Čtvrtek, 1 prosince, 2022

Ceny stoupají. Jak ušetřit za elektřinu?

Redakce doporučuje

Ceny elektřiny poslední dobou připomínají hororový film. Do toho, abyste si horor znovu pustili, vás nikdo nutit nemůže, elektřinu však platit musíte. A tak vám nezbývá nic jiného než šetřit nejvíc, jak to jen jde. Kde začít? My jsme si pro vás připravili několik tipů na úsporu peněz za elektřinu, které vás nebudou stát mnoho úsilí.

Neplýtvejte elektřinou

Tento tip vás asi moc nepřekvapí, i tak často plýtváme elektřinou, aniž bychom si toho byli plně vědomi. Cena elektřiny stále stoupá a není jisté, zda se konečně usadí a nebo opět vystřelí do závratných výšin. Proto myslete na maličkosti nezapomínejte vypínat spotřebiče a nabíječky ze zásuvek, jelikož i takto zapojený přístroj spotřebovává malé množství elektřiny. Pokud na vypojování neustále zapomínáte, pořiďte si prodlužovací kabel s vypínačem. Na to se vám může hodit Expert Elektro slevový kupón.

Zvažte pořízení solárních panelů

Pokud máte dům, je vhodná doba na zvážení pořízení solárních panelů, které jsou sice poměrně velká jednorázová investice, s největší pravděpodobností si však už nikdy nebudete muset nikdy dělat starosti s cenou elektřiny. Navíc můžete čerpat dotace. Pokud vás fotovoltaika na střechu láká, nebojte se a jděte do toho.

Nedávejte šanci obyčejným žárovkám

Jedna z dalších věcí, která vás dost možná nenapadla je ta, že obyčejné žárovky mají mnohem vyšší spotřebu elektřiny než LED žárovky. Jejich koupě vás sice bude něco stát, ve výsledku však ušetříte spoustu peněz. Údajně LED žárovka oproti obyčejné žárovce ušetří až 80 % spotřeby elektřiny, a to už se skutečně vyplatí.

Zbavte se starých spotřebičů a kupujte jen ty úsporné

Pokud máte doma topinkovač tak starý, že už si ani nevzpomenete, kdy a kde jste jej kupovali, pak je nejspíš ideální čas na pořízení nového. Staré spotřebiče si pro sebe kradou víc elektřiny než kolik potřebují ty nové.

Při nákupu nových spotřebičů sledujte energetické štítky, které nejspíš už znáte. Označují se písmeny A až D, přičemž A je nejvíce úsporné a D nejméně úsporné.

Používejte úsporné režimy

Na moderních spotřebičích už běžně najdete například program ECO, který by měl být mnohem úspornější než ten klasický. To vám pomůže ušetřit třeba při praní nebo při používání myčky. Při praní nutně nenastavujte nejvyšší teploty a otáčky, a rozmyslete si, jestli by vaší várce prádla nestačila nízká teplota. V létě můžete s klidem volit i méně otáček, jelikož vám prádlo uschne raz dva.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články