0 C
Brno
Středa, 30 listopadu, 2022

Vertikální zahrada pro oživení každého bydlení

Redakce doporučuje

Velmi oblíbeným trendem mezi obchodními či komerčními centry se staly vertikální zahrady neboli živé stěny. Jsou oblíbenými nejen v komerčních a obchodních center, ale i v domácnostech. Nakombinujte si svou vertikální zahradu podle svých představ a vzorců, které se vám líbí.

Co to je vertikální zahrada neboli živá zahrada

Vertikální zahrady neboli zelená stěny je jsou umístěny na kolmé stěně, kde rostliny prosperují s osvětlením a minimálním množstvím substrátu. Vertikální zahrady je možné realizovat na jakékoliv kolmé stěně. Rostliny a osvětlení si můžete jednoduše nakombinovat podle vašich představ.

Typy

Vertikální zahrady jsou často vyrobeny z jednotlivých panelů, které lze rozdělit podle typu růstového média jako jsou sypké hmoty, rohože nebo systémy složené z hliníkových kazet.

Vertikální zahrada se sypkými hmotami

Zvolili jste vertikální zahradu se sypkými hmotami, které jsou tvořeny tak, že je substrát upevněn mezi přepážkami jako je truhlík či nádoba, a následně umístěn na kolmou stěnu, kde si vertikální stěnu přejete. Výměna těchto substrátu je vyžadována alespoň jednou za rok v exteriéru, naopak v interiéru každé dva roky.

Tento systém volné půdy by neměly být používány v oblastech, kde je zřejmě, že zde bude hodně veřejného života. Jsou vhodnějšími zahradami pro komerční, obchodní či kancelářské prostory.

Vertikální zahrady s rohožemi

Některé z těchto typů živých rostlin používají kokosová vlákna nebo plstěné podložky k rozvodu vody jako oporu pro kořeny. Tím že jsou rohože velmi tenké a ve více vrstvách nemohou být oporou pro kořenové systémy, vzrostlých rostlin déle než na 3-5 let. Tyto systémy je naopak vhodné používat v interiérech a jsou zaručeně dobrou volbou v oblasti s nízkou seismickou aktivitou.

Složené vertikální zahrady

Složené vertikální zahrady jsou složeny z malých částí a používají se jako prostředí k uchycení a výživu pro rostliny. Tento systém neobsahuje substrát, a nemá ani podložky. Moduly těchto vertikální zahrad mohou být vyrobeny v různých velikostech, tvarech či tloušťkách.

Při výběru rostlina a substrátu nezapomínejte na

U kombinací vertikálních zahrad máte neskutečný počet variant, které si každý může podle sebe a vlastního dojmu vytvořit a nakombinovat. Cena těchto vertikálních zahrad se samozřejmě odvíjí od kvality použitých rostlin a jejich doplňků jako je zavlažovací systém nebo osvětlení. Náklady na produkty z asijské produkce bývají na pořízení nižší, kvalitní rostliny pak mají propracovanější vzhled a jsou při pohledu na ně nerozeznatelné od těch živých.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články