13.9 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024

Než na jaře vysázíte první květiny…

Redakce doporučuje

Květináče a truhlíky na rostliny se dají sehnat na pultech obchodů v široké škále cen, velikostí, barev, tvarů a materiálů. Každý konkrétní květináč má své výhody a nevýhody. Než se pustíte do jarní výsadby, přečtěte si, který materiál bude pro vaše květiny ten nejlepší?

Jsou to dřevěné truhlíky, terakotové květináče, jež umožní kořenům květin dýchat, anebo plechové květináče, které dodávají zahradě šmrnc, díky své patině?

Existuje mnoha hledisek, podle kterých lze kvalitu květináčů posuzovat. Estetický přínos do zahrady, snadnost údržby, zátěž pro životní prostředí, či to jak se vašim rostlinám bude v květináči dařit.

Z hlediska zátěže pro životní prostředí budou nejlepší dřevěné květináče a truhlíky, kořenům květin bude nejlépe v prodyšných terakotových květináčích, nejsnadnější údržbu mají plastové květináče, ve kterých se květinám příliš nedaří, a navíc jsou díky výrobě a rozložitelnosti hrozbou pro přírodu.

Na sazeničky a předpěstování semínek jsou nejlepší malé květináčky vyrobené z lisovaného recyklovaného papíru. Mají neskutečnou výhodu v tom, že je můžete i s rostlinkou posléze vysadit do truhlíku, či do záhonu a plně se v zemině rozloží. Stejně výhodné pro přírodu jsou nezvyklé květináče, pro jejichž výrobu bylo použito kokosové vlákno.

Dřevěné truhlíky a květináče

Přestože je jejich údržba náročnější, musíte dávat pozor, aby nestály na dešti, pro květiny i životní prostředí jsou dřevěné květináče a truhlíky volbou číslo jedna. Navíc skvěle zútulní každý interiér a opticky zapadnou do každé zahrady. Dřevo do zahrady prostě patří. Navíc, při troše šikovnosti si můžete takový dřevěný truhlík vyrobit i sami. Dřevo se používá nejen na výrobu květináčů a truhlíků, ale i na poslední dobou velmi oblíbené vyvýšené záhonky.

Keramika a terakota

Vysoká teplota při výrobě snižuje poréznost a zvyšuje odolnost vůči vlivům životního prostředí. Způsob výroby však způsobuje jejich křehkost. Ve velkých mrazech mohou snadno prasknout, stejně tak při hrubějším zacházení. Stačí malý ťukanec a terakotová nádoba praskne. Výhodou je, že umožňují kořenům květin dýchat.

Kovové nádoby

Plechové, pozinkované a kovové nádoby a květináče jsou odolné, navíc mají po čase v exteriéru zajímavou patinu. Skvěle vypadají vysázeny například levandulí. Fialová a stříbrná tvoří nádherný kontrast. Dle způsobu výroby však velmi rychle zreziví, navíc neodvádí přebytečnou vlhkost, když květiny přelijete. Na další nevýhodu vás upozorní slunečné počasí, které kovové nádoby extrémně zahřívá a vysoká teplota uvnitř květináče může způsobit uschnutí květiny.


Při pěstování a sazení rostlin na zahradě, musíte mít i vhodné zahradní nářadí.


- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články