3.1 C
Brno
Úterý, 19 března, 2024

Jak vybrat kvalitní trezor: 10 tipů pro maximální bezpečnost

Redakce doporučuje

Pokud pořizujete domů či do kanceláře trezor, měli byste vždy sázet na odpovídající kvalitu a spolehlivost. Přinášíme Vám 10 tipů týkajících se výběru trezoru, jeho instalace i používání, díky kterým budete mít jistotu, že jsou Vaše cennosti skutečně v bezpečí.

  1. Bezpečnostní třída udává celkovou odolnost trezoru proti neoprávněnému otevření. Čím spolehlivěji chcete své cennosti chránit, tím vyšší bezpečností třídu byste měli zvolit. Nižší úroveň bezpečnosti poskytuje bezpečnostní třída S1 a S2 dle normy EN 14450. Vyšší úrovně odolnosti se pak posuzují dle normy EN 1143-1 a značí se 0, I, II, III, IV a V (běžně se používá i značení arabskými číslicemi 0-5).
  1. Štítek certifikace se obvykle nachází na vnitřní straně dveří trezoru, pokud je trezor certifikován pro některou z uvedených bezpečnostních tříd. Certifikované trezory musejí před uvedením na trh projít náročným testováním odolnosti dle příslušné normy. Na trhu se prodává samozřejmě i nepřeberné množství necertifikovaných trezorů, jejichž kvalita a odolnost se může různit. Tyto levnější trezory, často označované také jako sejfy, se nehodí k zabezpečení majetku vyšší hodnoty. Pořízením certifikovaného trezoru máte naopak záruku, že Váš trezor splňuje technické standardy specifikované danou normou.
  1. Pojištění obsahu trezoru je vhodné předem konzultovat s Vaší pojišťovnou a zjistit si požadované parametry, certifikáty a pojistné částky. Tyto podmínky se mohou mezi jednotlivými pojišťovnami lišit, proto se dobře informujte, než trezor koupíte. Promyslete si také hodnotu majetku, který budete do trezoru ukládat a plánujte do budoucna. Pokud byste časem do trezoru začali ukládat další předměty a hodnota obsahu by výrazně vzrostla, můžete potřebovat nejen pojistnou smlouvu na vyšší částku, ale možná i trezor s vyšší bezpečnostní třídou!
  1. Klíče, kódy, otisky prstů… vyberte si takový způsob odemykání, který Vám bude vyhovovat. Klasikou jsou trezorové klíče, které jsou ale velké a špatně se přenáší. Navíc, pokud zloděj během vloupání objeví trezor na klíč, může na místě napáchat ještě větší škodu a nepořádek při pátrání po klíči. Moderní alternativou jsou elektronické zámky s klávesnicí a nebo se čtečkou otisků prstů, které jsou velmi spolehlivé a snadno se používají.
  1. Certifikace bezpečnostní třídy zámku je také možná a dokládá, že samotný zámek a zamykací mechanismus byly testovány na různé způsoby neoprávněného překonání. Většina certifikovaných trezorových zámků na trhu je mechanického typu, ale lze pořídit také trezory s certifikovaným elektronickým zámkem.
  1. Typ zámku a počet uživatelů spolu úzce souvisí. V případě, že se jedná pouze o jednoho nebo dva uživatele, můžete si vybrat libovolný trezor. Pokud potřebujete zajistit přístup pro více osob, ujistěte se nejdříve, že Váš prodejce zajišťuje výrobu většího množství klíčů. Existuje také naopak možnost pořízení více trezorů odemykaných stejným klíčem. V případě trezorů s elektronickým zámkem si nejdříve zjistěte, kolik kódů či otisků prstů lze do zámku naprogramovat.
  1. Protipožární odolnost je další často vyžadovanou vlastností u trezorů. Pokud má protipožární trezor tuto úpravu, pak Vaše cennosti po určitou dobu ochrání před plameny a žárem v případě propuknutí požáru, což je skvělé např. v případě papírových dokumentů. Ideální je vybrat trezor, který má certifikaci požární odolnosti (standardně bývá opět uvedena na štítku).
  1. Nakupujte u důvěryhodného prodejce. Při nákupu trezoru navštivte prodejnu nebo e-shop prodejce, který se specializuje na zabezpečení nebo výlučně na trezory. Budete tak mít větší jistotu lepšího výběru a vyšší kvality trezorů. Dobrý prodejce by Vám měl pomoci s výběrem vhodného trezoru a měl by být schopen zodpovědět všechny Vaše dotazy a doložit příslušné certifikáty.
  1. Umístění a ukotvení trezoru je klíčové. Ideální je skryté umístění trezoru – např. do pracovního stolu nebo skříně v případě nábytkových trezorů. Trezory do zdi  jsou určeny k zazdění do stěny. Jiné se dají ukotvit do podlahy. Je tak možné je snadno skrýt obrazem nebo kobercem. Každý trezor je potřeba bezpečně ukotvit, tj. pokud není přímo zazděný, pak je nutné jej pevně namontovat do nábytku a nebo, v případě samostatně stojících trezorů, jej ukotvit do zdi nebo podlahy. Pro instalaci trezoru využijte profesionálního montážníka doporučeného prodejcem trezorů.
  1. Chraňte klíče a kódy! Vždy mějte přehled o tom, kdo má klíč nebo kód od Vašeho trezoru. Některé trezory s mechanickým zámkem jsou dodávané se dvěma sadami klíčů a v případě, že klíč z první sady ztratíte, lze zámek jednoduše ihned přenastavit na klíč z druhé sady s jinou kombinací zubů. U elektronických zámků je správa přístupových práv ještě snadnější. Nikdy nedovolte, aby do Vašeho trezoru měly přístup neoprávněné osoby.

Bezpečný trezor, který spolehlivě ochrání Váš majetek před vloupáním či požárem, je nezbytný pro každou domácnost i kancelář.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články