3 C
Brno
Čtvrtek, 1 prosince, 2022

Jak používat ventilátor, aby byl maximálně efektivní?

Redakce doporučuje

V klidném letním dni je stojanový ventilátor jako zachránce. V dusném počasí se díky pohybu vzduchu v místnostech cítíte svěžeji a jednoduchý vánek na pokožce pomáhá odpařovat pot a udržuje vás v chladu. Pokud ale stále cítíte horko, pravděpodobně vás zajímá, jak se zchladit a zefektivnit ventilátor. Zde se podíváme na nejlepší triky a tipy pro zlepšení výkonu ventilátorů.

Použijte nejnižší možnou rychlost

Především se vyplatí pochopit, že ventilátoryjsou obvykle nejúčinnější při nejnižší rychlosti. Po zapnutí energie se posune více vzduchu, ale spotřebuje více elektřiny a v procesu generuje více tepla a hluku. Pokuste se držet na nejpomalejší rychlosti, která zajistí efektivní průvan.

Udržujte ventilátor v čistotě

Ať už máte stropní ventilátor se světlemnebo malý stolní ventilátor, je důležité jej udržovat v čistotě. Pravidelně používaný ventilátor rychle nasává domácí prach. Ten má tendenci se hromadit kolem jeho sacích otvorů, zejména na náběžné hraně lopatek ventilátoru. Postupem času jsou méně kluzké a ventilátor se stává méně efektivním. Mnoho ventilátorů se skrytými lopatkami obsahují funkční prachový filtr. Pokud chcete zlepšit výkon ventilátoru, nezapomeňte jej zkontrolovat a vyčistit podle doporučení výrobce, aby neomezoval proudění vzduchu. Pokud máte standardní ventilátor, zkontrolujte jej přibližně každý měsíc a očistěte od veškerého významného usazování prachu. S odpojeným ventilátorem odstraňte pomocí prachovky nečistoty z okolí vstupů a výstupů vzduchu. Je-li to nutné, odepněte nebo odšroubujte kryt nožů a zajistěte dobré čištění samotných nožů – možná budete muset nahlédnout do příručky a zjistit, jak získat přístup. Čistit je potřeba i klimatizace do bytu.

Otevřít okno nebo ne?

Zatím jsme předpokládali, že nemáte k dispozici příliš mnoho přirozeného vánku, ale tam, kde je, můžete jej využít ve svůj prospěch. Nehrňte se však do otevírání všech oken – ve velmi horkých dnech, zejména v odpoledních hodinách, může být váš dům mnohem chladnější než venku. Na slunné straně domu nechte zavřené závěsy a okna otevírejte, pouze když víte, že je venku výrazně chladnější nebo méně vlhko – obvykle přes noc a brzy ráno. Pokud je to možné, použijte k porovnání skutečných čísel teploměr nebo meteorologickou stanici, ale pokud to není možné, použijte informace z předpovědi počasí nebo jednoduše postupujte podle pocitu.

Samotné otevírání oken by ve svěžích podmínkách mohlo začít ochlazovat váš domov, ale za nepříznivého počasí vám tento proces umožní urychlit ventilátor. Otevřete okna na opačných stranách domu a umístěte ventilátory, aby buď vyfukovaly vzduch přímo z okna nebo nasávaly vzduch přímo ze stínu. Zatímco ten druhý vytvoří chladný vánek, ten první by mohl vytvořit silnější průvan.

Previous article
Next article
Co vidět a navštívit v Beskydech?
- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články