Poškozená kůra se těžko hojí. Je vstupní branou pro nemoci. Pokud stromek není ošetřen, s nejvyšší pravděpodobností uschne. Škody se tak dokáží vyšplhat pořádně vysoko. Abychom však neházeli veškerou vinu jen na zajíce, tak k nim přidejme i srny, které škodí obžieraním korunky stromu. Kořenem dají zabrat hraboši a myši. Strom se takto stává náchylnější na nemoci i škůdců.
Kdy je riziko okusuje největší
Nezvaní hosté si přicházejí pochutnat na stromků zejména v zahrádkách a sadech, které se nacházejí v blízkosti luk, polí a lesů. V centru pozornosti je kůra, ale i mladé výhonky. Zvláště rizikovým obdobím je dlouhá bílá zima.
hraboš
Pod sněhem se hlodavci dobře skryjí a nerušeně napadají spodky kmenů, jejich pozornosti neuniknou ani kořeny. No i bez přítomnosti sněhu se samozvaní strávníci v sadě objeví. Je tomu tak i v tomto roce, kdy chybí sníh. Zajíc je schopen překonat i kvalitní plot ze speciálního pletiva se zhuštěný oky ve spodní části pletiva. Hlad není dobrý kamarád a tak se podhrabat. Proto je účelné oplocení sadu (zahrady) pravidelně kontrolovat.
Na odpuzení vysoké zvěře existují různé plašiče a odpuzovače, ale jejich účinnost je nejlépe si ověřit u někoho, kdo je vyzkoušel, případně se poraďte s lovci.