4.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022

Vše o státní dotaci na tepelné čerpadlo vzduch voda

Redakce doporučuje

Představujeme program Nová zelená úsporám!

Jedná se o dotační program od Ministerstva životního prostředí, který můžete využít na výměnu starého neekologického vytápěcího systému za tepelné čerpadlo. Konkrétně na výměnu elektrického kotle nebo kotle na tuhá paliva. Dotace je poskytována nejen na pořízení hlavního zdroje tepla, ale i na na vytápění a přípravu teplé vody včetně příslušenství a instalace.

Jak vysokou dotaci mohu získat?
Na tepelné čerpadlo vzduch voda se dotace pohybuje ve výši 25 000 – 80 000 Kč. Záleží na energetických opatření vašeho domu a kraji, ve kterém se váš dům nachází. Navíc lze získat následující bonusy:

  • 10 % zvýhodnění pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj
  • 20 000 Kč při kombinaci programu s Kotlíkovou dotací

Kdo má na dotaci nárok?

O dotaci na tepelné čerpadlo můžete požádat jako majitel či spolumajitel rodinného domu určeného alespoň z 50 % k trvalému bydlení. Žádost mohou podat fyzické i právnické osoby.

Jak lze o dotaci požádat?

Žádost můžete vyplnit prostřednictvím elektronického formuláře nebo poštou. Její vyřízení je ovšem poměrně složité a je potřeba dodat veškerou potřebnou dokumentaci. Z toho důvodu je lepší nechat žádost o dotaci vyřídit dodavatelskou firmu, která vám zajistí instalaci tepelného čerpadla.

Do kdy je potřeba o dotaci požádat?

O dotaci je možné požádat před zahájením, v průběhu nebo do dokončení instalace tepelného čerpadla. Žádosti jsou prozatím přijímány do 31. prosince 2021. Zda bude program pokračovat i v následujícím roce není zatím jasné.

Kdy dotaci obdržím?

Dotace je vyplácena zpětně po realizaci instalace tepelného čerpadla, či případně dalších zařízení. Zpravidla to bývá do několika měsíců po obdržení žádosti.

Na co dalšího je možné dotaci využít?

Kromě tepelného čerpadla můžete dotaci využít na pořízení fotovoltaických a termických systémů. Nejvyšší možnou dotaci získáte při pořízení kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky, až 170 000 Kč.

- Advertisement -magazin

Už jste četli?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články