S příchodem teplejších dnů se mnoho zahrádkářů a kutilů opět pouští do venkovních prací. Fyzicky náročná práce si však hned na začátku sezóny může vybrat nepříjemnou daň a způsobit nejrůznější zdravotní problémy, zejména pokud to po zimním lenošení přeženete. Zde jsou naše rady, jak zvládnout i ty fyzicky nejnáročnější práce hladce a bez zranění.
Seznamte se s rizikovými faktory
Po „nuceném“ zimním odpočinku může být docela těžké odolat a pustit se do práce na zahradě nebo kolem domu. Při tomto typu činnosti jsou nejčastěji namáhány kyčelní klouby, dolní část zad, kolena, ramenní klouby, zápěstí a také krční páteř.
Opatrnost na začátku sezóny je na místě i v případě, že nemáte problémy s pohybovým aparátem, zejména pokud nosíte těžká břemena, zvedáte nářadí nad hlavu nebo pod úroveň pasu a pracujete s vybavením, které je spojeno s vibracemi nebo tlakem. Za rizikové faktory při práci se považuje také příliš rychlé tempo, nedostatečné přestávky, stres a nedostatečné oblečení vzhledem k povětrnostním podmínkám a druhu vykonávané práce. Různé pracovní bundy lišící se materiálem nebo tloušťkou by proto měly být samozřejmou součástí vašeho vybavení.
Nacvičujte bezpečné pracovní polohy a techniky
Pro fyzicky náročnou práci byste si měli určit polohy, které nejméně zatěžují váš pohybový aparát. Vyhněte se statickému zatěžování po dlouhou dobu, dlouhodobému klečení a ohýbání zad. Pomůže také, když budete tělo zatěžovat na obě strany a když se naučíte správně zvedat a přenášet břemena.
Rozhodně si na začátku sezóny nezatěžujte ramena a fyzicky se nepřetěžujte. Dělejte si častěji přestávky a nemusíte při nich jen sedět. Dobrou kompenzací po opakovaných namáhavých pohybech je právě volná procházka, takže se během přestávek trochu projděte. Nezapomínejte na vhodné pracovní oblečení, neodkládejte kvalitní zimní pracovní obuv na jaro a nešetřete ani na ochranných pomůckách.