Chov hadů se zdá být po mnoha směrech velmi atraktivní záležitostí. Důvod je prostý – plazi budí respekt, případně napomáhají léčit fóbii z nich plynoucí, navíc jsou to nenároční domácí mazlíčci, kterým nevadí, když jim nepřikládáme maximální pozornost co minutu. Navíc jim stačí prostorné terárium postavené z hliníkových profilů a vhodné světlo – tím je to nejdůležitější pro jejich život vlastně pokryto. Pokud s chovem hadů začínáte, vyhnout byste se měli především jedovatým druhům. Proč?
Škrtiči jsou vhodnější
Věděli jste, že hady rozdělujeme na dvě kategorie, a sice na škrtiče a také na jedovaté hady? V obou případech jsou hadi velmi atraktivní na chov, ale už od pradávna člověka do jisté míry přitahuje nebezpečí a v případě volby druhu chovaného hada tomu není jinak. A tak máme tendenci tíhnout k jedovatým druhům, i když svými znalostmi se rovnáme skutečně začínajícím chovatelům. Těm se však doporučují škrtiči, jež symbolizují daleko menší riziko.
V nejlepším případě si proto vyberte hada mezi krajtami, užovkami nebo korálovkami. Vhodný je také hroznýš královský, i když je nutné počítat s tím, že tento had (stejně jako krajta královská) dosahuje nemalých rozměrů.
Nepodceňujte výběr ideálního hada, a to ani u samotné koupi
Možná si říkáte, že pokud máte vybraný druh, stačí si zajít pouze do zverimexu a vybrat si jedince z nabízeného druhu. Jenže i při samotné koupi bychom měli zůstat stále pozorní a ostražití, protože se velmi často můžete setkat s překupníky nebo nezkušenými chovateli, kteří vám hada předají ne zrovna v nejlepším stavu.
Vhodné je hledat hady pouze u zkušených chovatelů, případně v dobře hodnocených zverimexech, kde je od pohledu jasné, že se o plaza do té doby starali skutečně velmi dobře. Nedostane se vám do rukou podvyživený, nýbrž jen důkladně krmený had, o kterém navíc chovatel musí na první dobrou říct, jestli se jedná o samici či samce.