Už jste někdy slyšeli o feng shui? V podstatě se jedná o metafyzickou vědu, která vychází z tradiční čínské medicíny. Její principy můžete uplatnit v jednotlivých místnostech v domě. V tomto článku se zaměříme na ložnici. Jaké zásady feng shui pro tuto místnost platí?
Co je feng shui, jak funguje a proč se tím řídit
Feng shui je jedním z 8 pilířů tradiční čínské medicíny. Tato filozofie si přitom klade za cíl vytvořit harmonii mezi vámi a prostředím, ve kterém žijete. Důležité je v rámci feng shui rozpoznat a pochopit energii okolního prostředí a následně ji využít ve prospěch našich konkrétních cílů.
Někteří se mylně domnívají, že pod pojmem feng shui se skrývá typ výzdoby domu nebo umění uspořádání nábytku a věcí. To ale není pravda. Feng shui vám může pomoct doma rozproudit pozitivní energii a vytvořit z jednotlivých místností prostor jako stvořený pro váš každodenní odpočinek.
Naplňte svůj domov pozitivní energií.
Feng shui zásady pro ložnici
Feng shui ctí určité zásady pro každou místnost v domě. Výjimkou není ani ložnice. Při dodržení jednotlivých pravidel přitom můžete snáze dosáhnout harmonického spánku, většího klidu a potřebného odpočinku.
Barvy do ložnice podle feng shui
Ložnice je místností, ve které hraje hlavní roli harmonie a klid. Z toho důvodu zde používejte výhradně uklidňující tóny, které podporují tok energie a přináší klidnější spánek.
Vhodné jsou neutrální jemné tóny barev, mezi které lze zařadit třeba šedou, béžovou, růžovou nebo meruňkovou. Výrazným agresivním barvám (například červené) se raději vyhněte. Stejně tak se nedoporučuje modrá a černá.
Umístění postele hraje roli
Umístění postele podle feng shui je pro harmonii rozhodující. Platí, že by tento nábytek měl stát na severojižní ose, která je považována za nejklidnější směr. Vaše nohy by neměly být příliš blízko ke dveřím, kde se nachází nejsilnější proud aktivní energie. Čelo postele by mělo směřovat k plné stěně, aby vaše hlava měla pocit bezpečí.
Zároveň platí, že by postel měla být volně přístupná z obou stran. V opačném případě byste bránili volnému proudění energie. Roli hraje i samotné provedení postele, kterému by mělo vévodit dřevo, pevné čelo a žádný úložný prostor. Aby docházelo k volnému proudění energie, vyvarujte se umístění dekorací, lamp, polic a dalších doplňků nad hlavou.
Do ložnice patří uklidňující barvy a dostatečně velká postel. Zdroj: Materasso.cz
Dveře do ložnice
Dveře ložnice hrají roli především s ohledem na umístění postele. Vždy se snažte vyhnout tomu, aby postel stála čelem nebo nohama od dveří. To znamená, že byste při spánku za hlavou nebo před nohama neměli mít dveře.
Feng shui dekorace a obrazy
Podle feng shui byste se v ložnici měli snažit o čistý vzhled. To znamená, že byste se měli vyvarovat otevřeným policím a místo nich byste měli zvolit spíše uzavřené skříně a komody. Pořiďte si tlumené osvětlení, které bude podporovat harmonii. Vše můžete dotvořit také pomocí závěsů a žaluzií.
Mezi vhodné dekorace patří například společné fotografie s vaším partnerem. Naopak se vyhněte smutným výjevům (například vzpomínce na zesnulého člena rodiny). Pořídit si můžete také svíčky, jen si dávejte pozor na to, aby nebyly toxické. Ložnici lze doplnit také rostlinami. Doporučuje se je ale umístit dál od postele a zvolit spíše ty, které mají kulaté listy.
Zapomenout nesmíme ani na feng shui obrazy. Ty by měly v ložnici vždy navozovat kladné emoce, nikoliv agresivní. Stejně tak je vhodné, aby pro vás dílo na obrazu mělo nějaký hlubší smysl. Pokud se rozhodnete pro obraz, který vám nedává smysl, nemá u vás dle feng shui co dělat.
Na co dalšího pamatovat v prostoru
Celkově byste měli v ložnici odstranit všechny prvky, které narušují její uspořádání. Naučte se také tuto místnost udržovat uklizenou. Uvidíte, že se vám bude lépe spát v uklizeném prostředí. Nehromaďte zbytečně nepotřebné věci. Pokud něco nepoužíváte, nebojte se to vyhodit.
Podle feng shui je nepříznivý šikmý strop, jelikož narušuje proudění mezi nebeskou a zemskou energií. Proudění energie brání také šikmé zdi a trámy. V praxi se to řeší například instalací vodorovného baldachýnu, který pomůže energii správně rozpohybovat.
Jaký další nábytek do ložnice zvolit
Ložnice by měla být zařízena v minimalistickém stylu. Sáhnout můžete po úložných prostorech s uzavřeným designem, jako jsou například vestavěné skříně a uzavřené komody. Chybu neuděláte ani s nočními stolky.
Jen si dejte pozor na to, aby spolu všechny kousky tvořily harmonii. Pokud má například jeden kus nábytku ostré hrany a ostatní kusy nábytku zaoblené hrany, je vhodné jej vyměnit.
Ideální je minimalistická ložnice, které vévodí přírodní materiály a světlé tóny.
Co do ložnice nepatří
Ložnice je místem odpočinku. Proto do této místnosti nepatří žádná elektronika, například v podobě televize, počítače či mobilního telefonu. Rozptýlení mohou přinášet také cvičební nástroje a zákaz patří také zrcadlům a obrazům s motivy vody, které hasí vášeň.
Jak a kdy větrat
Vzduch je základním zdrojem energie, a proto je pravidelné větrání podle feng shui nesmírně důležité. Ideálně byste měli v ložnici před spaním větrat krátce a intenzivně.
Rady pro malé ložnice
Příjemný prostor podle feng shui lze vytvořit i v domě nebo bytě s malou ložnicí. V takovém případě se obecně doporučuje sáhnout po světlejších barvách, které prostor opticky zvětší.
Pokud je vaše ložnice součástí obývacího pokoje, zaveďte si malý rituál vždy, když jdete spát. Pomoct si můžete například vonnou svíčkou, kterou zapálíte vždy, když ležíte v posteli. Tímto způsobem můžete obývací pokoj symbolicky přeměnit v ložnici.
Propadněte kouzlu feng shui i vy. Mnoho lidí po celém světě se těmito jednoduchými pravidly řídí, aby si z obyčejného bytu nebo domu vytvořili nezaměnitelnou oázu klidu a harmonie.